TDK Epcos B59102R0130A010 Alternative, AMWEI PTC Thermistor as Heating Elements Rectangular 230V 160C 1KΩ, Dimension 35X6X2.54mm
AMWEI PTC Heater Rectangular 35X6mm 230V 160C Appearance Dimension
PTC Heater Rectangular
PTC Heater Rectangular
  • Length L : 35±1mm
  • Width W: 6±0.2mm
  • Thickness T: 2.54±0.1mm
  • Flatness Curvature <0.1mm
  • Electrode: Aluminum metallization
AMWEI PTC Heater Rectangular 35X6mm 230V 160C Application
Applied for 230V/120V heating, can be used in beauty products tool equipment appliances, such as  hair curlers, fan heaters,  coffee machines,  glue guns, etc. Suitable for clamp contacting.
AMWEI PTC Heater Rectangular 35X6mm 230V 160C EPCOS B59102R0130A010 Cross Electrical Data
  • Resistance @25C  R25 : 1000 Ω ±50%
  • Rated voltage (RMS) : 230 V
  • Maximum operating voltage Vmax: 265 V
  • PTC Thermistor Surface Temperature: 160C±10C
  • Reference temperature (Switch temperature) Tref: 145C
  • Operating ambient temperature range (V=0): -40~+200C
  • Operating ambient temperature range (V=Vmax) :  -40~100C
AMWEI PTC Heater Rectangular 35X6mm 230V 160C EPCOS B59102R0130A010 Cross Reliability Data
Test Item Standard Test conditions |ΔR25/R25|
Electrical endurance,
cycling
IEC 60738-1 Room temperature, Vmax
Number of cycles: 10 000
<25%
Electrical endurance,
constant
IEC 60738-1 storage at Voltage: 230V
Ambient temperature: +100C
Test duration: 1000 h
<25%
Damp heat IEC 60738-1 Temperature of air: 40 °C
Relative humidity of air: 93%
Duration: 56 days
Test according to IEC 60068-2-78
<25%