Murata 04BC222Q2N34B0 POSISTOR Replacement, PTC Thermistor Overheat Sensing Circuit Protect Radial Lead Resin Coated 110C 2200Ω
Making use ceramic PTC thermistor sharp resistance jump to 2200 ohm min. at Sensing temperature Tsense 110C,
achieving thermal protection purpose.
AMWEI PTC Overheat Sensing Radial Lead Resin Coated Outlook Dimension
PTC Thermistor Overheat Sensing Radial Lead Resin Coat Appearance Dimension
AMWEI PTC Overheat Sensing Radial Leaded Resin Coated Features
  • Lead type temperature sensor, suitable for use as an air temperature sensing.
  • Limit temperature sensor with epoxy resin coating.
  • Tinned pin leads wire. Lead space 2.5mm. Suitble for through hole mounting
  • Compact and light design as well as excellent thermal response.
AMWEI PTC Overheating Sensing Specifications, Murata 04BC222Q2N34B0 Alternative
  • Max. operating voltage (TA = 0-40 C) Vmax: 30 V DC
  • Measuring voltage (TA = 25 C  Tsense) Vmeas ≤ 2.5 V DC
  • Rated resistance R25 ≤ 330 Ω
  • Sensing temperature Tsense: 110C centigrade.
  • Resistance at 95℃ (Tsense-15C): ≤1500 Ω
  • Resistance at Sensing temperature 110C (Tsense): ≥2200 Ω .
  • Maximum permissible current: 100mA