Murata PTFM04BF222Q2N34BS POSISTOR Replacement, Screw Clamp PTC Overheating Sensing Protection Lug Terminal, 80C 2200Ω
Making use ceramic PTC thermistor sharp resistance jump to 2200 ohm min. at Sensing temperature Tsense 80C,
achieving thermal protection purpose.
AMWEI Screw Clamp PTC Overheating Sensing with Lug Terminal Outlook Dimension
PTC Limit Temp Sensor Metal Tag Appearance Dimension
AMWEI Screw Clamp PTC Overheating Sensing with Lug Terminal Features
  • Limit temperature sensor with epoxy resin coating.
  • Tinned pin leads wire.
  • Metal lug tag screw clamp type easy mounting.
  • Metal tag lug permits good thermal coupling and
    thus short response time.
AMWEI PTC Overheating Sensing Specifications, Murata PTFM04BF222Q2N34BS Alternative
  • Max. operating voltage (TA = 0-40 C) Vmax: 30 V DC
  • Measuring voltage (TA = 25 C  Tsense) Vmeas ≤ 2.5 V DC
  • Rated resistance R25 ≤ 330 Ω
  • Sensing temperature Tsense: 80C centigrade.
  • Resistance at 65℃ (Tsense-15C): ≤1500 Ω
  • Resistance at Sensing temperature 80C (Tsense): ≥2200 Ω .
  • Maximum permissible current: 100mA
  • Insulating test voltage (between tag and leads) (Vins): 500 VAC