Murata PTGL07AR820M9A51B0 POSISTOR Replacement, PTC Thermistor Overcurrent Overload Protection Resettable Fuse 82 Ohm 0.6A 265V
AMWEI PTC Thermistor Overcurrent Overload Protection Resettable Fuse Outlook Dimension
PTC Thermistor Inner Kinked Lead Coated Disk Drawing
  • Resin coated ceramic disc
  • Coated ceramic disk outer diameter D : 8mm max.
  • Coated ceramic disk thickness T: 5.5mm max.
  • 2 Tinned lead wire space F: 5.0± 1mm
  •  Pin wire diameter d: 0.6mm
  • Pin wire length L: 25mm min.
  • Ceramic body to kinked wire length H: 15mm max.
AMWEI PTC Thermistor Overcurrent Overload Protection Resettable Fuse Features
  1. Application: Overcurrent protection, Overload, Short circuit protection.
  2. Best suited to meet the requirements for power supplies motor transformer protection.
  3. Error-free operations are assured by rush current.
  4. Circuit is protected until current is turned off.
  5. Restores the original low resistance value automatically once the overload is removed.
  6. Non-contact design leads to long life and no noise.
  7. Durable and strong against mechanical vibration and shock.
AMWEI PTC Thermistor Resettable Fuse Specifications, Murata PTGL07AR820M9A51B0 Alternative
  • Resistance @25C  R25 :82Ω +/-  25%
  • Rated voltage (RMS) : 230 V
  • Maximum operating voltage Vmax:  265 V
  • Maximum withstanding voltage Vwith: 350 V
  • Maximum permissible repetitive turn over current Imax: 0.6A
  • Hold Current (Non-trip Current) at +25℃ : 70 mA
  • Hold Current (Non-trip Current) at +60℃:  50 mA
  • PTC Thermistor Trip Current, Operating Current at +25℃ It : 140 mA
  • Curie temperature (Switch temperature) : 120±10 ℃
  • Operating ambient temperature range (V=0): -40~+125C
  • Operating ambient temperature range (V=Vmax) :  0~60C
AMWEI PTC Thermistor Overcurrent Overload Protection Resettable Fuse Reliability Data
Test Item Standard Test conditions |ΔR25/R25|
Electrical endurance,
cycling
IEC 60738-1 Room temperature, 0.6A; 265V
Number of cycles: 100
<25%
Electrical endurance,
constant
IEC 60738-1 storage at Voltage: 230V
Ambient temperature: +60C
Test duration: 1000 h
<25%
Damp heat IEC 60738-1 Temperature of air: 40℃,
Relative humidity of air: 93%,
Duration: 56 days
Test according to IEC  60068-2-78
<10%
Lead wire tensile IEC60068-2-21 Test Ua: pull strength 10N, 10 seconds,
Test Ub: bending 90°, pull strength 5N,
successively twice.
Test Uc: revolving 180°,
successively twice.
<20%
Rapid change
of temperature
IEC 60738-1 T1 = Top,min (0 V), T2 = Top,max (0 V)
Number of cycles: 5
Test duration: 30 min
Test according to IEC 60068-2-14, test Na
<10%
Climatic sequence IEC 60738-1 Dry heat: T = Top,max (0 V)
Test duration: 16 h
Damp heat first cycle
Cold: T = Top,min (0 V)
Test duration: 2 h
Damp heat 5 cycles
Tests performed according to
IEC 60068-2-30
<10%